Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama

Günlük kalori ihtiyacınızı hesaplayın

Günlük kalori ihtiyacı hesaplama  beslenme programı oluştururken ilk adımdır. Kalori hesabı doğru yapıldığında alacağınız sonuçları en iyi ölçebileceğiniz metriktir. Sayılar sizi yanıltmaz.

Calculate
Metric Imperial
Target Daily Caloric Intake
?
These calculations are based on averages.

Öncelikle kaloriyi tanımlayarak başlayalım. Kalori, neredeyse tüm gıdalarda bulunan ve vücudun fonksiyonlarını yerine getirmesi için gereken enerji birimidir. Vücudumuza yediğimiz besinlerle kalori alırız. Vücut fonksiyonlarımızı yerine getirirken ve hareket ederken de kalori yakarız. Kilo vermek veya kilo almak, hedefimiz ne olursa olsun kalori hesaplama oldukça önemlidir. Amacımıza giden yolu matematiğe dayandırarak daha garanti sonuçlar alabiliriz.

Kalori hesabı yaparken ilk önce günlük kalori ihtiyacımızı bulmalıyız. Bu sayede ne kadar kaloriye ihtiyacımız olduğunu öğreniriz ve günlük hesaplamalar ile en doğru şekilde beslenme planımızı oluşturabiliriz.

Günlük kalori ihtiyacımız kilomuzu korumak için 1 günde almamız gereken kaloridir. Hedefimize göre kilo verip yağ yakmak istiyorsak günlük kalori ihtiyacımızın altında besleniriz. Kilo alıp kas geliştirmek istiyorsak da günlük kalori ihtiyacımızın üstünde besleniriz.

Günlük kalori ihtiyacımızı bilmemiz oldukça önemlidir. Beslenme planımızı sayısal verilere dayandırarak daha güvenilir bir yol izlemiş oluruz. Salonlarda “Ben günde 1 kg tavuk yiyorum, neden kas geliştiremiyorum?”, “Karbonhidratı tamamen kestim ama bir türlü yağ yakamıyorum.” gibi cümleleri çoğumuz duymuştur. Bunun asıl sebebi çoğu insanın kalori hesabı yapmaması.

Kalori hesabı yaptığımızda ve hedefimizin gerektirdiği kaloriyi aldığımıza emin olduğumuzda çok daha garanti bir yol izlemiş oluruz. İşimizi şansa değil, bilime ve matematiğe emanet ederiz.

Meyvelerden gelen kalori miktarları

Besin Miktar Kalori
Elma 1 küçük boy 80
Muz 1 orta boy 101
Portakal 1 orta boy 71
Çilek 100 g 48

Yiyeceklerden Gelen Kalori Miktarları

Besin Miktar Kalori
Ekmek 1 dilim 75
Kırmızı Et 1 dilim 120
Yumurta büyük 79
Pizza 1 dilim 180
Hamburger 1 280

Sebzelerden gelen Kalori Miktarları

Besin Miktar Kalori
Brokoli 100 g 39
Havuç 100 g 41
Patlıcan 100 g 34
Marul 100 g 16

İçeceklerden Gelen Kalori Miktarları

Besin Miktar Kalori
Kola 1bardak 97
Diet Kola 1bardak 3
Süt-az yağlı 1bardak 104
Süt 1bardak 150
Portakal Suyu 1bardak 115

Program Bulucu

Sınıf Bulucu