Karvoven Hedef Nabız (HRR) Hesaplama

Karvonen formülü spor camiasında kabul görmüş ve sıklıkla kullanılan bir formüldür. Sağ taraftaki hesaplama aracı ile çok kolay bir biçimde hesaplayabilir ve antrenmanlarınızı bu nabız aralıkların da yaparak daha fazla yağ yakımı sağlayabilirsiniz.

Bu hesaplama da önemli olan 2 nokta var. Birincisi dinlenik nabız. Dinlenik nabız sabah uyandıktan 1 dakika sonra alınmalıdır. Burada uyanma şekliniz önemli. Alarm ya da başka biri tarafından uyandırılmamış olmak önemli. Sırt üstü yatar pozisyon da 1 dakika boyunca nabzını almanız gerekmektedir.

Antrenman zone’larına göre nabız yüzdeleri nasıl olmalı?

*Isınma veya soğuma evresindeyseniz, kalp atış rezervinizin %60-%70’ine denk gelecek bir nabız aralığında egzersizi sürdürmelisiniz.

* Orta-ileri seviyede, yani egzersizin büyük bir bölümünü geçirdiğiniz yağ yakım evresinde, bu rakam %70-%80 aralığında olmalı.

* Egzersizin belirli aralıklarında çıktığınız en ileri seviyede ise %80-%90 aralığında bir kalp atış hızınız olmalı.

Antrenmanda doğru hedefleri yakalamanın arkasında temel bazı mantıklar mevcut.Emin olun, uygulayınca hiç göründüğü kadar karışık değil. Aksine, sporda eskisinden daha keyifli ve muhteşem sonuç aldığınız günler de sizi bekliyor olacak!

Program Bulucu

Sınıf Bulucu