Vücut Kitle İndeksi (BMI)

Vücut kitle indeksi (BMI) Hesaplayıcı

Vücut kitle indeksi hesaplama (İngilizce BMI), boyumuza göre kilomuzun zayıf mı, şişman mı olduğunu belirlemek için kullanılır.

Boyunuzu ve kilonuzu girerek vücut kitle indeksinizi belirlemek için aşağıdaki BMI hesaplayıcısını kullanın.

Calculate
Metric Imperial
Your Body Mass Index is
?
These calculations are based on averages.

Vücut Kitle İndeksini Anlama:

Vücut Kitle İndeksiniz (BMI) 18.5 ‘tan düşükse:

BMI’nız zayıf olarak kabul edilir. Düşük bir BMI hesaplamasının bazı sağlık riskleri doğurabileceğini unutmayın. BMI hesaplamaları hakkında daha fazla bilgi için lütfen sağlık uzmanınıza danışın

Vücut Kitle İndeksiniz (BMI) 18.5 – 24.9 arasındaysa:

BMI’nız normal olarak kabul edilir. Bu sağlıklı kilo, ciddi sağlık problemleri riskinizi azaltmanıza yardımcı olur ve fitness hedeflerinize yakın olduğunuz anlamına gelir.

Vücut Kitle İndeksiniz (BMI) 30‘un üzerinde çıktıysa:

Obez kategorisindesiniz demektir. Bu noktada profesyonel vücut geliştirme, güreş gibi bir spor yapmıyorsanız sağlığınız neredeyse kesin olarak tehdit altında demektir.

Sporcu vücut kitle indeksi

Çoğu sporcunun kas kütlesi, genel popülasyondan fazladır. Aynı şekilde çoğu sporcunun yağ oranı da genel popülasyondan az olacaktır.

Özellikle vücut geliştirme, halter, powerlifting, güreş gibi sporları uygulayan sporcuların kas kütlesi yüksek olacaktır. Vücut kitle indeksi 26-27 olan sporcularda yukarıdaki vücut kitle indeksi grafiğine göre kilolu bandında olacaklardır. Fakat yağ oranları az, kas kütleleri çok olduğu için sporcular, tartıda daha ağır çıkmalarına rağmen sağlıksız olmayacaklardır.

Dolayısıyla yoğun spor yapan bir bireyseniz vücut kitle indeksi yanında yağ oranınızı da hesaplayın. Bu sayede yağ kütlenizi ve yağsız kas kütlenizi bulabilirsiniz. Durumunuzu bu bilgilerle birlikte değerlendirmeniz tek başına vücut kitle indeksi rehberliğinde ilerlemekten daha faydalı olacaktır.

Program Bulucu

Sınıf Bulucu