Hindi vs Tavuk Hangisi Tercih Edilmeli?

17 Aralık 2019 / Beslenme
Hindi vs Tavuk Hangisi Tercih Edilmeli?

Hindi vs Tavuk Hangisi Tercih Edilmeli?

Etin kırmızı olması, myoglobin açısından zengin yani kaslara oksijen götüren destekleyicilerin ve protein taşıyıcılarının fazla olduğunu gösterir. Hindi ve diğer kümes hayvanları çok yürüdükleri için butları göğüse göre genellikle kırmızı etin rengine daha yakın olur. Ayrıca, bu onların myoglobin seviyelerini yükseltir. Kırmızıya yakın renkteki etler demir, çinko, riboflavin ve thiamin bakımından da zengindir.

Yağ Oranı

Hindi göğsü son derece sağlıklı bir diyet olarak bilinir. Yağ oranı düşüktür ve protein miktarı yüksektir. Hindi etini bir çok farklı tarifle pişirmemiz mümkündür. Salatalarda kullanılabilir, sandviçleri son derece hafif ve lezzetlidir. Fırında hindi emek ister fakat sonuçta besin değeri yüksek ve lezzetli bir yemektir. Tavuk etine de bu tarifler içerisinde yer vermeniz mümkün.

Eşit apırlıktaki hindi eti ile tavuk etini karşılaştırdığınızda hindi göğsü daha az kalori içerir. Bunun nedeni hindinin daha az yağ içeren bir et türü olasıdır. Hindi bunun yanında daha düşük bir doymuş yap oranı ile daha sağlıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Doymuş yağ tüketimindeki artışla birlikte kanımızdaki kötü kolesterol ve düşük yoğunlukta lipoprotein kolesterolü seviyeleri de yükselir. Bu durum ile birlikte ateroskleroz ile ilişkili arterlerin daralması, hipertansiyon, kalp rahatsızlıkları gibi sonuçlara yol açabilir. Bu riski azaltmak istiyorsanız tavuk veya hindiyi pişirmeden önce derisini ayırabilirsiniz.

Protein Miktarı

Tavuk ve hindi yüksek kaliteli protein kaynağıdır. Fakat, eşit miktardaki porsiyonları baz alarak karşılaştırırsak tavuk göğsünün yaklaşık 2 katı daha fazla protein içerdiğini görebiliriz. Bu protein miktarı yaşlılık dönemlerinde kemik kaybının azalmasına yardımcı olur. unun yanında hindi karaciğer fonksiyonunu normalliğini sürdürmek için gerekli olan bir amino asit olan metionin açısından zengindir. Hindi sindirimi kolaydır ve özellikle yaşlı hastalar için bu yönüyle öne çıkar.

Hindi mi Tavuk mu?

Genele baktığımızda ise hindi tavuktan daha yüksek besin değerine sahiptir.

Sodyum İçeriği

Tavuk göğsü daha düşük seviyede sodyum içerir ve düşük sodyum tüketimi gerektiren diyetler için daha idealdir. Rakamlarla ifade etmek gerekirse aynı ölçüdeki tavuk hindinin 10’da biri kadar sodyum içerir ve hipertansiyonu olanlarımız için daha iyi bir seçenek olarak öne çıkmaktadır. Sodyum, vücuttaki sıvı ve elektrolit dengesinin korunmasında önemli bir rol oynar.

Kalsiyum Değerleri

Hindi ciddi miktarda kalsiyum içerir ve diğer bütün et türlerine karşı bu özelliği ile öne çıkar. Kalsiyum vücutta en bol bulunan mineraldir ve günlük diyetimiz için gereklidir.

Kemik kuvveti korunmasında ve kan pıhtılaşması, kas kasılması, sinir fonksiyonu, kalp atışının düzenlenmesi gibi hayati fonksiyonlarda önemli role sahiptir. Kemik büyümesi olan çocuklar için kalsiyum son derece büyük bir öneme sahiptir. Kemik mineral yoğunluğunun ve gücünün korunmasında yardımcı olur.

Vitaminler ve mineraller

Tavuk iyi bir B6 vitamini, fosfor, niasin ve selenyum kaynağıdır. Niasin, Alzheimer hastalığına ve yaşa bağlı bunamaya karşı korunmaya yardımcı olur. Vücuttaki enerji metabolizması için B6 vitamini ve niasin son derece önemlidir. Tavuk hindiye kıyasla daha fazla niasin içerir. Selenyum bğışıklık sistemini kuvvetlendirir ve bakteri, viral kökenli efeksiyonlara ve kanserli hücrelere karşı savaşta yardımcı olur. Aynı zamanda iyi kolesterol seviyelerini artırır.

Hindi aynı zamanda iyi bir viramin kaynağıdır. B6 vitamini, niasin, demir, fosfor, çinko ve selenyum içerir. Çinko bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Tavuğa kıyasla daha fazla selenyum ve bakır içeriğine sahiptir. Bakır, kırmızı hücre oluşumunda, temel metabolik fonksiyonların yerine getirilmesinde önemli rol alır ve enfeksiyonlarla savaşmak için bağışıklık sisteminin uyarılmasına yardımcı olur.

Tavuk mu hindi mi? Hangisi daha sağlıklı?

Et içeriğine sahip diyetleri tercih edenlerimiz için hindi az yağlı içeriği sebebiyle uzun vadede daha sağlıklı bir seçenek oalrak öne çıkmaktadır. Bilinçli okurlarımız tükettikleri gıdaların besin değerlerini inceleyerek tüketmeyi tercih ediyor ve bunu yaparken tadı ve görünümünü 2. plana alabiliyorlar. Çalışan okurlarımız içinse uyuşukluk hissinin giderilmesi için hafif gıdaları tercih etmeleri önem taşıyor. Günümüz koşullarında besin değeri yüksek gıdalara internet üzerinden ulaşmamız son derece kolay.

Sonuç olarak, her iki et türü de sağlıklı beslenmenin bir parçasını oluşturur, çünkü bunlar oldukça besleyicidir ve temel amino asitleri ve diğer mikro ve makro besinleri içerir. Bu nedenle, onları birbirleriyle değiştirilebilir şekilde yiyebileceğinizi söylemek daha mantıklıdır.

Leave a Comment