Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Almalıyım?

18 Ekim 2019 / Beslenme, Kadınlara Özel
Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Almalıyım?

Kilo vermek için belirlemeniz gereken en önemli şey kaç kalori almanız gerektiği. Çünkü çok fazla kalori alırsanız kilo alamazsınız ve çok az kalori alırsanız çeşitli sorunlarla karşılabilirsiniz. Zayıflamak veya kilo vermek için kaç kalori almalıyım diye merak ediyorsanız aşağıdaki hesaplayıcıyı kullanabilirsiniz. Bu oldukça doğru sonuçlar veren bir hesaplayıcı.

Günlük kaç kalori harcıyorum?

Günlük Harcadığınız kaloriyi öğrenmek için aşağıdaki formüle gerekli bilgileri girin. Ve hesaplaya tıklayın.

Calculate
Metric Imperial
Target Daily Caloric Intake
?
These calculations are based on averages.

Bu hesap makinesi Mifflin-St. Jeor denklemine dayanıyor ve bir dizi araştırma doğruluğunu gösteriyor (12).

Bu yazıda anlatılanları uygulayarak aç kalmadan zayıflayabilirsiniz.

Kilo Vermek için Günde Kaç Kalori Almalıyım?

Ortalama bir kadın kilosunu korumak için günde 2000 ve kilo vermek için 1500 kaloriye ihtiyaç duyar. Ortalama bir erkek ise kilosunu korumak için 2500 ve kilo vermek için de 2000 kalori almalıdır.

Ama bu pek çok faktöre bağlı bir durum. Bunlar arasında yaş, kilo, metabolik sağlık, aktivite seviyesi ve bir dizi başka faktör bulunuyor.

Kalori Nedir?

Kalori bir enerji ölçüm birimidir. Kaloriler genellikle yiyeceklerin ve içeceklerin enerji miktarını ölçmek için kullanılıyor. Kilo vermek için günlük harcadığınız kaloriden daha az kalori almalısınız.

Kalori Açığı Nedir?

Kalori açığı basitçe bir enerji açığıdır. Günlük harcadığınız kaloriden daha az kalori alırsanız kalori açığı yaratmış olursunuz. Kalori açığı yarattığınız zaman vücudunuz ihtiyacı olan enerjiyi besinler yoluyla alamadığı için daha önce depoladığı yağları kullanır ve böylece yağlarınız azalır.

Kaç kalori kesmeliyim?

Kilo vermek için çok büyük bir kalori açığı yaratmanız gerekmiyor. Kilo koruma seviyenizden %15-20’lik bir açık iyi bir başlangıç.

Daha büyük açıklar daha hızlı kilo vermenize neden olabilir ama daha fazla yan etki yaratır. Ve hızlı kilo verme sadece planınıza bağlı kalabilirseniz gerçekleşir. Eğer çok büyük bir kalori açığıyla başlarsanız olası senaryoda aşağıdaki problemleri yaşarsanız ve bir süre sonra diyete son verirsiniz:

  • Metabolizma yavaşlaması
  • Tiroit ve testosteron hormonlarının azalması
  • Konsantre olma zorluğu ve hafıza problemleri
  • Düşük kan şekeri
  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Kas ve kemik kaybı
  • Cinsel fonksiyonun bozulması
  • Depresyon ve anksiyete
  • Uyku bozuklukları

Unutmayın ki aylar boyunca takip ettiğiniz küçük kalori açığı, birkaç hafta devam edebildiğiniz büyük bir kalori açığından çok daha iyidir. Kalori açığı ne kadar büyük olursa diyete uymanız ve takip etmeniz o kadar zorlaşır. Ve diyeti devam ettiremezseniz başarılı olamazsınız.

Herkes hızlı kilo vermek ister ama büyük bir kalori açığı yaratmak bunun cevabı değil. Aslına bakarsanız çok büyük bir kalori açığı yaratmak kilo verme hedefinizle direkt çelişir.

Olabildiğince Fazla Kalori Tüketmeye Çalışın

Hedefiniz her zaman kilo vermenizi sağlayan en yüksek kaloriyi tüketmek olmalı. Bu şekilde vücudunuza daha fazla enerji ve besin sunacaksınız ve böylece diyet yapmanız kolaylaşacak. Bu da diyetinize daha uzun süre bağlı kalmanızı sağlayacak ve daha sürdürülebilir bir kilo vermeyle sonuçlanacak.

Kalori hesaplayıcılar size sadece başlangıç için bir fikir verir. Ama sizi sonuca götüren hesaplayıcının size gösterdiği rakamlarla oynamak ve size en uygun sayıyı bulmak.

O yüzden bu yazıda tavsiye edilen rakamla başlayın ve bu seviyede birkaç hafta kalın. Yaptığınız spor oranını da değiştirmeyin. Sonrasında vücudunuzun buna nasıl tepki gösterdiğini inceleyip buna göre akıllıca ve ufak ayarlar yapın. Hedefinize ulaşana kadar bu prosedüre devam edin.

Leave a Comment