Sağlıklı bir yaşam ve estetik bir görünüm için kalori hesabı yapmamız ve ihtiyacımız olan kaloriyi almamız gereklidir. Hedeflerimize göre kilo vermek istiyorsak bu kalorinin altında almamız gereklidir. Kilo almak istiyorsak bu kalorinin üstüne çıkmamız gereklidir. İşte glisemik indeksi bu almamız gereken kaloriye göre ihtiyacımız olan karbonhidratı hangi besinlerden alacağımızla ilgili eğer müsabık bir sporcuysak sezonun hangi evresinde olduğu göz önüne alınarak hesaplanması gerekir.  Glisemik İndeks karbonhidratların kandaki glukoz düzeylerine olan etkisini ölçme sistemidir. Yani anlayacağınız şekliyle besinleri tükettiğimizde vücuttaki kan şekerini yükseltme özelliği o besinin glisemik indeksini veriyor. Saf glukozun (şeker) glisemik indeksi 100 olarak kabul edilir ve diğer besinlerin glisemik indeksi bu değere yakınlığına göre  belirlenir.

Sağlıklı bir yaşam ve estetik bir görünüm için glisemik indeksi düşük besinler tercih etmemiz gerekiyor. Çünkü Glisemik değeri yüksek bir besin tükettiğimizde kan şekerimizin aniden yükselip aniden düşmesine sebep oluyor ki bunun sonucunda bir takım olumsuzluklar ile karşılaşıyoruz.

Örneğin: Glisemik İndeksi yüksek bir besin tükettikten biraz sonra çabuk acıkırız. Bunun sebebi glisemik indeksi yüksek besinlerin vücutta daha hızlı sindirilmesidir. Aslında genel olarak değerlerde buna göre hesaplanıyor. Yavaş sindirilen besinlerin Glisemik İndeksi düşük hızlı sindirilenlerin ise Glisemik İndeksi yüksek oluyor. Bu da çok sık yemek yememize sebep oluyor ve kilo alıyoruz. Evet kilo alıyoruz ama kiloyu kas kütlemizi artırarak değil yağdan alıyoruz. Bunun da nedeni ani yükselen kan şekerinin vücutta yağ olarak depolanmasıdır. Yani estetik bir görünüm için sadece ne kadar kalori aldığımız değil kaloriyi hangi besinlerden ne kadar aldığımızda önemli çünkü aynı kalori ihtiyacına sahip iki kişiden glisemik indeksi düşük besinler tüketen kişi aynı kiloda olsalar bile yüksek tüketene göre muhtemelen daha az yağlı olacaktır. Glisemik İndeks değeri yüksek besinler tüketen kişilerde genetik faktörlere bağlı olmakla birlikte şeker hastalığına yakalanma riski daha yüksek oluyor. Bunun dışında kan şekerinizdeki ani düşüşler, gün içinde kendinizi yorgun ve halsiz hissetmenize neden olacaktır. Bir düşünün pasta, çikolata gibi besinler tükettikten sonra üzerinize birden bire bir ağırlık çöker. İşte bunun sebebi kan şekerinizdeki ani yükselme ve ani düşmedir.

Şimdi de Glisemik İndeks değeri düşük beslenmenin faydalarına göz atalım. Aslında genel olarak faydaları yukarıda bahsettiğim olumsuzlukları yaşamamak diyebiliriz. Yani çok sık acıkmamak buna bağlı olarak kilo almamak veya yağlanmamak, gün içinde kendinizi daha dinç ve enerjik hissetmeniz, bir takım sağlık problemleriyle karşılaşma riskinizi azaltmanız diyebiliriz.

Sonuç olarak; glisemik indeksi düşük olan besinlerden tüketmeye çalışın. Sizlere hiçbir zaman şeker içeren besinler tüketmeyin demiyoruz, mümkün olduğunca az ve öz tüketin. Örneğin; antrenman sonunda kan şekeriniz düştüğünde çabuk sindirilecek glisemik indeksi yüksek bir besin tüketebilirsiniz.

* Ç.B = Çay Bardağı ; S.B = Su Bardağı , O.D .= Orta Dilim, O.F.= Orta Fincan, Y.K.= Yemek Kaşığı